JavaFX z Arią - powrót do strony głównej

Poprzednie wydanie książki

Gdy pisaliśmy ksiażkę: JavaFX 9. Tworzenie graficznych interfejsów użytkownika Nashorn był cześcią JDK.

W naszej książce Nashorn był użyty w rozdziale 30. Nashorn i rozdziale 34. FXML.

Aktualne wydanie książki

Gdy pisalismy ksiażkę: JavaFX. tworzenie graficznych interfejsów uzytkownika Nashorn nie był już częścią JDK. Biblioteka była wprawdzie dostępna, ale nie udawało sie jej skonfigurować ze względu na braki w modularyzacji.

Rozdział 30 został wypełniony inną treścią.

W rozdziale 34 pominięta została treść i przykłady wymagajace użycia biblioteki Nashorn.

Stan bieżący

W tej chwili istnieją zmodularyzowane biblioteki Nashorn 15.3. Można ich użyć poprzez Maven albo niezależnie.

Użycie z Mavenem nie przedstawia żadnych trudności.

Biblioteka Nashorn 15.3

Użycie bibliotek z plików JAR jest nieco trudniejsze, dlatego zebraliśmy je wszystkie razem. Wszystkie pliki JAR niezbędne do utworzenia biblioteki nashorn znajdują się tutaj.

Przykłady do rozdz. 30 i rozdz. 34 pierwszej książki

Dla naszych wiernych Czytelników i Sympatyków zamieszczamy komplet kodów do rozdziału 30 i komplet kodów do rozdziału 34 – również te przykłady, które nie wymagają użycia biblioteki Nashorn. Tekst znajdziecie w pierwszej książce. Numeracja przykładów zostala zachowana. Kody wymagaja biblioteki nashorn, którą można utworzyć z załączonych plików JAR oraz oczywiście wymagają JDK – najlepiej 17.0.1 oraz JavaFX – najlepiej 17.0.1. Plik projektu IntelliJ znajduje się tutaj.

Uwaga

Zmianyw JavaFX 20: w FXML silnik JavaScript jest domyślnie ustawiony na disabled. Aby użyć kodu JavaScript w FXML, oprócz dodania odpowiedniej biblioteki, należy ustawić zmienną systemową -Djavafx.allowjs=true. Najlepiej zmienną ustawić na true w metodzie init, a na false w metodzie stop.