Jestem klientem OVH od wielu lat. Obecnie mam 13 domen i 5 hostingów.

Co podoba mi się w OVH?

  • W miarę przyjazny interfejs i panel klienta. Można się dzięki temu sporo nauczyć zwłaszcza o systemie DNS.
  • Poradniki, mimo że czasami pisane po francusku – są wystarczająco jasne, a korzystałem z większości.
  • Dopóki wszystko działa poprawnie można polubić OVH. Na początku ich lubiłem.

Co mi się nie podoba w OVH?

Telefoniczna obsługa klienta nie udziela pomocy technicznej.

W przypadku pomocy technicznej, zgłaszanej z panelu klienta pomoc jest zawsze bardzo opieszała. Czasami pierwsza odpowiedź na zgłoszenie jest w języku angielskim.

W przypadku zgłoszenia awarii pomoc jest nieco szybsza, ale też opieszała.

Konsultanci są niekompetentni i na nie umieją pomóc. Odpowiadają na nie zadane pytania. Nie odpowiadają na zadane pytanie. Pomijają zgłoszone kwestie bez zajęcia się nimi. Rozmowa jak z d. o północy albo z działem technicznym dużej firmy. Jak do tej pory na kilkanaście zgłoszeń, tylko jeden raz konsultant nie tylko naprawił mój błąd, ale i wytłumaczył na czym ten błąd polega i jak powinno to prawidłowo wyglądać. Jedyny przypadek, gdy nauczyłem się czegoś od konsultanta. To była jedyna rzeczywista pomoc.
Problem ‘d. o północy’ to nie tylko problem OVH, ale i wielu innych instytucji. Wygląda na to, że wszędzie zatrudnia się ignorantów, a nie prawdziwych fachowców, bo ignoranci są tańsi. Dobrze, że nie używają SI – byłoby jeszcze gorzej.
Nie wiem jak wygląda pomoc, za którą się dodatkowo płaci i czy jest lepsza od standardowej. Może standardowa jest byle jaka po to, aby ludzie płacili za lepszą.

Konsultanci często wprowadzają w błąd. Miałem domenę. Nie pamiętam już nazwy, a nie chce m się szperać w dokumentach. Została zlikwidowana z upływem czasu. Poprosiłem o usunięcie jej z listy domen w kokpicie. Powiedziano mi, że domena będzie wisiała miesiąc, a potem zniknie. Znikła. Pytanie brzmi: po co w moim kokpicie przez miesiąc wisiała nie moja domena? Nigdy się nie dowiedziałem.
Gdy likwidowałem następną domenę graalvm.pl, odczekałem cierpliwie miesiąc. Domena nie znikła. Napisałem zgłoszenie z wyzwiskami (bardzo brzydkimi) – zostało usunięte – bardzo słusznie. Napisałem następne zgłoszenia – nie rozumieli o co chodzi. Dopiero łopatologiczne poprowadzenie krok po kroku i wytłumaczeniu co to jest kokpit i co to jest lista domen – doprowadziło do tego, że zrozumieli i łaskawie usunęli domenę z listy domen w kokpicie.

OVH twierdzi, że dba o bezpieczeństwo. Co najmniej kilka razy zwracałem uwagę na to, że przy dodawaniu CMS otrzymuje się otwartym mailem informację zawierającą zarówno login jak i hasło(!!!) do panelu administracyjnego CMS-u. Nawet 10-latkowie wiedzą, że jest to niebezpieczne. Może prowadzić do nieobliczalnych konsekwencji. Co by było, gdyby ktoś np. na moich stronach umieścił niezgodne z prawem treści? Pisałem. Groziłem GIODO itd. Jak kamieniem w ścianę. Dziecinada. Dopiero niedawno wreszcie jawne hasła znikły z maili potwierdzających. Jest to o tyle dziwne, że hasła do bazy danych zawsze były prawidłowo chronione.

OVH spekuluje domenami. Nie kupujcie u nich domen. Mam domenę javafx.pl. Przeglądając domeny zauważyłem, że wolna jest za ok. 35 zł domena javafx.eu. Nie była mi potrzebna. Za parę dni zajrzałem jeszcze raz. Domena była, ale za 100-krotnie wyższą cenę. U żadnego innego hostingodawcy jej nie było. To znaczy, że OVH lub ktoś od nich fikcyjnie przejął prawa do domeny, którą ktoś się zainteresował, żeby na niej nieuczciwie zarobić. Domena jest do natychmiastowego transferu. Są też inne takie domeny. Tak się robi frajerów w konia.

Mam domenę zielonysmok.org. Niedługo upływa jej termin. Chciałem ją zlikwidować, a przynajmniej usunąć z kokpitu. Korespondencja jest bardzo długa. Zgłoszenie zostało zamknięte, a ja nie dowiedziałem się jakim prawem jest tak, że domenę można usunąć z kokpitu dopiero po usunięciu jej z Internetu, a do usunięcia z Internetu potrzebne są skany dowodu osobistego, prawa jazdy, etc. Dane, które podawałem były wystarczające do kupienia, płacenia, manipulowania, ale nie do usunięcia domeny – nawet tylko z kokpitu. Regulamin OVH ‘ogólne_warunki_rejestracji_domen.pdf’ nic na ten temat nie mówi. Innych podstaw prawnych mi nie podano. Potraktowałem to jako celowe robienie klientom na złość. Domena wisi w kokpicie, ja odchodzę z OVH.

Konsultanci techniczni nie podają swoich nazwisk. Nie wiem czy wstydzą się swoich nazwisk, poziomu swoich usług, czy w ogóle OVH. Sądzę, że robią słusznie – bo poza jednym przypadkiem – poziom usług był zawsze fatalny. Wszędzie poza OVH wszyscy konsultanci podpisują się pełnym imieniem i nazwiskiem, np. w bankach, w nazwa.pl, etc.

Jeden z nich Mikołaj M. to wyjątkowy i bezczelny cham. Zero kompetencji. Właściwie nie odpowiedział na żadne pytanie, z uporem maniaka powtarzając wyuczone formułki. Ostanie zgłoszenie złośliwie zamknął nie odpowiadając na ważne pytania, ani nie przekazując ich do nikogo innego. Po prostu drzwi zatrzaśnięte przed nosem. Koniec dyskusji. Koniec zgłoszenia. Bo konsultantowi nie chce się odpowiadać na pytania. A ja temu chamowi płacę pensję (przynajmniej część) korzystając z OVH. Ale OVH zapewne będzie dumne z tak wspaniale wytresowanego ‘konsultanta’.

OVH oszczędza na nr IP. Zauważyłem, że wszystkie domeny nie przypisane do hostingu są na jednym IP. To akurat nie jest dziwne. Zauważyłem też, że domena javafx.pl z hostingiem zawierającym ponad 800 stron jest na tym samym IP co javarium.pl – domena, która ma na razie tylko jedną stronę. Skutek jest taki, że przy zbadaniu IP domen pojawia się nr IP, ale przy próbie określenia zwrotnie domeny związanej z tym nr IP pojawia się informacja o klastrze na serwerze OVH. Zgodnie z moją wiedzą Reverse DNS są bardzo ważne. Przypisanie wielu domen do jednego IP (nie wiem ile ich tam naprawdę jest przypisanych) prowadzi do znacznego spowolnienia działania.

Strony w OVH na WordPress potrafią być wczytywane (według pomiarów Google) nawet kilkanaście sekund. Strony są prawidłowe, ale CMS dodaje na każdej stronie nawet kilkaset linii, co pewnością też powoduje opóźnienia. Dodając do tego zagęszczenie stron i kiepską przepustowość serwera – otrzymujemy taki właśnie wynik jak wyżej podałem.

Bardzo często spotykam się z kłopotami z szybkością działania serwerów OVH. Nagle nie można wejść na strony ani na hosting. Badam szybkość łącza – jest OK 600Mb/s w Orange (czasem nawet więcej). A więc wina serwera OVH. Wchodzę do panelu – a tam pojawia się hasło refreshConfig. Dziwne jest to, że refreshConfig zaczyna się dokładnie w chwili wejścia do panelu administracyjnego, a nie w chwili zauważenia opóźnienia – czyli nie jest przyczyną opóźnienia, a skutkiem zainteresowania się tym dlaczego to nie działa, a więc kłamliwego usprawiedliwienia – no bo refreshConfig. Opóźnienia często przeciągają się na nawet kilkanaście minut. Próbowałem to wyjaśniać z OVH – kolejna dyskusja w stylu ‘d. o północy’.

Nie będę wspominał o znanych, wcale nie tak rzadkich awariach serwerów, które dotykają wszystkich i o których wszyscy wiedzą.
Nie będę wspominał o ostatnim pożarze, który o dziwo nie spowodował dużego spadku szybkości działania. Przynajmniej ja niczego takiego nie zauważyłem.

OVH głosi hasło: “Twoja opinia jest dla nas ważna”. Nie ma nic bardziej błędnego. To tylko slogan dla zachęcenia klientów, którzy w to uwierzą. Według mnie OVH ma gdzieś klientów, a ja odchodzę bo nie lubię bałaganu w kokpicie. I nie ma znaczenia, czy u innego dostawcy zapłacę mniej czy więcej.

Moja rada

Jeżeli jesteś fachowcem i potrafisz radzić sobie z trudnościami technicznymi – możesz zaryzykować.
Jeżeli jesteś mniej zaawansowany i możesz spodziewać się, że będziesz potrzebował pomocy technicznej – zdecydowanie odradzam.

Domeny do oddania za darmo

Od ręki oddam, aby nie trafiły do spekulantów z OVH:

  • educaria.org – do 29 stycznia 2022
  • ematma.com – do 7 listopada 2022
  • ematma.org – do 10 grudnia 2021
  • javarium.pl – do 10 czerwca 2022
  • javer.org – 13 czerwca 2022
  • javazaria.org – do 28 grudnia 2021
  • zielonymsmok.org – do 27 grudnia 2021

Jeśli jesteś zainteresowany napisz do mnie na adres