Zielony Smok - logo witryny

Biblia – spis treści

Lilit

Iz 34, 14

14 Zdziczałe psy spotkają się z hienami
i kozły będą się przyzywać wzajemnie;
co więcej, tam Lilit przycupnie
i znajdzie sobie zacisze na spoczynek.

Lilit
Ryc. Lilit (rys. Maciej Krzywcki)

Lilit – wywodzi się z demonologii babilońskiej. Była żeńskim demonem nocy. Mordowała niemowlęta i kobiety w ciąży i połogu. Gdy chciała ukarać (zabić) dziecko przychodziła i inicjowała z nim zabawę. Potem go mordowała. Miała moc tylko w okresie malejącego księżyca. Aby obronić się przed jej atakiem – należało powiesić amulet.

Według legend żydowskich Lilit była stworzona z gliny ziemi wraz z Adamem i była jego pierwszą żoną. Potem pokłóciła się z Adamem, ponieważ uważała się za równą z nim i nie chciała spełniać służalczej roli. Uciekła i nie dała się skłonić do powrotu. Wtedy Bóg stworzył Ewę, a Lilit za karę stała się morderczynią dzieci.

Według innej wersji legendy, z Kelipy (zło pierwotne) wyszła podwójna istota: zły duch Samael i jego kobieta Lilit. Gdy Bóg stworzył Adama za wszelką cenę chciała się z nim połączyć, cherubini jej nie wpuścili, a Pan zrzucił w głębię morza, gdzie zamieszkała. Gdy Adam połączył się z Ewą, Lilit wróciła do łask i Bóg powierzył jej władzę nad życiem dzieci.

Od tamtej pory Lilit błąka się po świecie.

Podczas wędrówek trafiła na Adama wyrzuconego z raju. Została raz jego kochanką – z tego związku urodziły się niezliczone diabły, duchy i demony.

Lilit – była pierwszą feministką.

Czasopismo: Blog Zielonego Smoka

Artykuł: nr 126

Autor: Jacek Piechota